ATAŞEHİR ROTARY KULÜBÜ

 

ATAŞEHİR ROTARY KULÜBÜ, halkın deprem konusunda eğitilmesinde çağdaş bir projeye imza atmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü ile birlikte hareket ederek etkileşimli bir tematik parkın yapımında öncü olmuştur. Doğa olaylarının bilgiişler kontrollü robotiklerle anlatıldığı bu parkı gezenler, yaklaşık yarım saatlik bir tur sırasında gezegenlerin oluşumundan tektonik plaklara, yağmur, kar, rüzgar gibi doğa olaylarından deprem oluşumuna kadar bir çok olayı hareketli modellerle izleyecekler, ev ve sınıfta depremi gerçekten yaşayacaklar, önlem almayı öğreneceklerdir. Disneyland tarzı bir yaklaşımla hem çocukları hem de büyükleri kısa bir süre içinde eğitecek bu park, toplam 12 bölümden meydana gelecektir. ATAŞEHİR ROTARY KULÜBÜ bu çalışmanın ilk üç bölümünü üstlenmiş ve hayata geçirmiştir. Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın teşviki ile hazırlanan Deprempark'ın tasarımı ve yapımını Ali Murat Erkorkmaz gerçekleştirmiştir. İlk üç bölüm şu şekilde oluşmuştur:

1) Deprem oluşumunu gösteren bilgiişler kontrollü, hareketli maket, yan atılımlı bir depremi simüle etmektedir.

2) Büyük bir sarsma masası üzerinde yer alan ev ve sınıf dekoru. Burada bu mekanlara girenler depremi gerçek ölçülerde yaşayacaklar, bu esnada bazı eşyalar onların üzerine yıkılacak gibi olacak, ancak havada kalacaktır. Hemen sonra ise hangi eşyaların niçin devrilmediği, hangi eşyaların ise devrildiği ve bunun nedenleri yine bilgiişler kontrolünde açıklanmaktadır.

3) Deprem sonrası köşesinde ise yaralı taşıyanlar, sağlam bir eşyanın yanında kalmayı başaran bir çocuk, kazazede araması simüle edilmiştir. Panolarda ise depremden sonra nelerin yapılmaması gösterilmiştir. ATAŞEHİR ROTARY KULÜBÜ bu çalışmasını hem yurt içinde hem de yurt dışında bir örnek olarak göstermekte ve benzeri çalışmalara örnek olmaktadır.

Deprempark'ın diğer bölümlerinin bir yıl içerisinde bitirilmesi hedeflenmiştir.

"depremle barışmak"
Deprem oluşum maketi, tamamen bilgiişler kontrollü elektromekanik bir altyapı taşımaktadır.
ATAŞEHİR ROTARY KULÜBÜ, Deprempark çalışmalarının yanısıra, DEPREMDEDE II çizgi filminin resimli romanını da hazırlatmış ve tüm çocukların eğitimine sunmuştur.
Deprem Sarsma Simülatörünün duvarları hareketli eşyaları içermektedir.
Deprem Oluşum Maketi hazırlanma çalışması
Deprem Sonrası Kompozisyon çalışmalarında hareketli mankenler kullanılmıştır.
Her üç bölüm için de hassas kontrol sağlayacak özel bilgiişler kartları üretilmiştir.
ATAŞEHİR ROTARY KULÜBÜ, "DEPREMPARK" projesi ile deprem eğitimine çağdaş bir çalışmayla katkıda bulunurken, dünyada bir ilki gerçekleştirmektedir.